EUR 1.9558
USD 1.7217
CHF 2.1051
GBP 2.2776
CNY 2.3593
you tube
mobile version

След 2 години пропадане –потребителско оживление

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

След 2 години пропадане –потребителско оживление

mail11:10 | 25.12.2010прегледи 1798 коментарикоментари 1


За първи път от края на 2008 г. насам индексът на потребителската среда бележи еднозначен ръст и подава сигнал, че може би настъпва по-забележима промяна, показват новите данни на агенция Прогрес консулт. След като в началото на 2009 г. населението осъзна както размера на настъпилата криза, така и факта, че тя няма да бъде кратковременна, за период от 18 месеца проследяваният индекс пълзеше по дъното на устойчивите (и слабо променяни през този отрязък) най-ниски стойности, регистрирани при него след 2005 г.
Всъщност, увеличение от този характер (3.5%), е било наблюдавано само веднъж през последните 5 години, но веднага трябва да бъде отбелязано, че този висок темп се дължи на изключително ниската база от предходните периоди. В случая обаче по-важното е, че настъпва принципна промяна в нагласите на потребителите, която рязко контрастира с изразения им негативизъм до средата на 2010 г. Този ръст не е случаен: редовните проучвания за състоянието на бизнес-средата ясно показваха, че ако през 2010 г. сред фирмите няма избуяващ позитивизъм, то поне се поддържа един макар и много нисък благоприятен темп на нарастване. Очевидно е, че и гражданите са забелязали, че няма да се сбъднат най-мрачните очаквания и че като че ли вече е започнало преодоляване на дъното. Силно изразената позитивна промяна в техните оценки може да има огромно значение, защото е допустимо да се очаква, че ако те виждат ясни признаци на подобряване на ситуацията е възможно да „отключат“ потребителското си търсене. А всъщност един от най-съществените проблеми от 2009 г. насам е тъкмо сривът във вътрешното потребление. Очевидно поуспокоени, че едва ли може да се очаква някаква рязка негативна промяна в икономическата конюнктура, гражданите вероятно постепенно да вкарват в оборот заделяните през периода на кризата средства. Ако действително все повече потребители все по-малко вярват, че ще настъпят нови „черни дни“, „белите им пари“ ще бъдат пренасочвани от влоговете към покупката на стоки и услуги.
Най-сигурният белег за принципната промяна в разбиранията на потребителите се открива в това, че най-значителна позитивна промяна спрямо първото полугодие (над 8%) има по отношение на оценките за икономическата ситуация в страната. Това се дължи на рязкото нарастване на групата на гражданите, които виждат белези на поне частично подобряване на условията на средата: техният дял нараства точно 1.5 пъти спрямо предходния период, а като абсолютна стойност постепенно започва да се доближава до типичните за 2008 г. равнища.
Много сериозен ръст има и в оценките за финансовото състояние на домакинствата. Реално този ръст се дължи не толкова на дела от гражданите, които смятат финансовото състояние на домакинството си за еднозначно подобряващо се, колкото – на забележимото редуциране на дела на хората, които преценяват финансовото си състояние като влошаващо се. Все пак не може да не се отбележи, че процентът на потребителите, деклариращи подобряване на финансовото състояние на домакинството си (макар и далеч от стойностите до края на 2008 г.), е на най-високото си равнище за целия период от началото на 2009 г. насам.
Данните са от национално представително за пълнолетното население на страната маркетингово проучване, проведено през Декември сред 1042 граждани.


 


 
Коментари
 
Маргарита - 22-12-2010 г. 16:19:21

никъде не намирам работното време на магозина в София а също и на листовките не я пише защо

 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2897