Русия трябва да създаде платежна инфраструктура, базирана на съществуващите разработки във финансовите технологии. Михаил Дорофеев, заместник-председател на PSB Bank, заяви това на сесията „Легализация на обращението на криптовалути в Русия: правна яснота и икономическа необходимост“ на Санктпетербургския международен правен форум (SPBILF).
Той добави, че световният финансов пазар се развива от единна международна платежна система към мрежа от независими институции на регионално ниво. „Трябва да създадем платежна инфраструктура, която не е в долари, и която може лесно да се интегрира в разпадащата се в момента единна система за разплащане“, подчерта Дорофеев.
Той смята, че е важно проектозаконът за регулиране на криптовалутите косвено да постигне тази цел. Приемането на закона ще регулира дейността на участниците на пазара, включително ще определи процедурите за работа на руските борси за цифрови валути, ще регулира разплащанията с криптовалути между банките, както и чуждестранните преводи от руски инвеститори, използващи съвременни финансови технологии, закупуването на криптовалута на чуждестранни борси и други транзакции, отбеляза Дорофеев.
В дискусията участваха и Анатолий Аксаков, председател на Комисията по финансови пазари на Държавната дума; Сайра Йзакова, първи заместник-министър на правосъдието на Киргизстан; и Денис Липаев, президент на Асоциацията на руските банки. По време на сесията участниците обсъдиха как да хармонизират руското и международното законодателство, разгледаха правните модели за криптоактиви и споделиха своя регулаторен опит./Ведомости
