най-ново | най-гледано | категории

Финландия: По-либерален режим за алкохол

Парламентът на Финландия одобри промени в законодателството за продажба на алкохол, които разрешават дистанционната продажба и доставката по домовете на алкохолни напитки, предаде Франс прес. Текстът, подкрепен от управляващата коалиция, беше приет с 98 гласа „за“ срещу 77 „против“.

Във Финландия продажбата на ферментирали напитки с алкохолно съдържание над 8 на сто е държавен монопол, посочва АФП.

Дясноцентристкото правителство, встъпило в длъжност през 2023 г., обеща да улесни дистанционната търговия с алкохол, за да приведе националното законодателство в съответствие с европейските правила и да даде възможност на финландските търговци да продават алкохол в чужбина.

Законопроектът беше предмет на продължителни парламентарни дебати от 2024 г., като основният спор бе между повишаването на конкурентоспособността и защитата на общественото здраве.

Новото законодателство позволява на държавния монополист „Алко“ (Alko), както и на супермаркети и ресторанти, да доставят алкохолни напитки на клиенти в часовия диапазон от 9:00 до 21:00 часа местно време. За частните търговци разрешението се отнася единствено за ферментирали напитки с алкохолно съдържание под 8 на сто.

Магазините на „Алко“ ще могат да работят всеки ден от 9:00 до 21:00 часа, обяви държавното дружество.

Финландските потребители ще получат и възможност да поръчват онлайн алкохолни напитки със съдържание до 80 на сто от търговци, базирани в други държави от Европейското икономическо пространство, с доставка до дома.

От Финландската асоциация за превенция на зависимостите (EHYT) разкритикуваха либерализирането на режима, като го определиха като „вредно за общественото здраве и икономиката на страната“.

„Печалбите от търговията с алкохол ще отиват в чужбина, а вредите и разходите, които те причиняват, ще бъдат за сметка на Финландия“, заяви Юха Микконен, директор на финландската асоциация за превенция на зависимостите.

По думите му промените са ценностен избор в полза на търговците на алкохол за сметка на организациите, които оказват помощ и подкрепа на хората със зависимости.