„Водачите ни имат нови униформи, в ход са дългоочаквани ремонти в
поделенията като част от мерките за подобряване на условията на
труд. Осигуряваме и безплатни курсове за придобиване на категория D“,
казва директорът на „Столичен автотранспорт“ Стилян Манолов.
Недостигът на шофьори в градския транспорт остава сериозно
предизвикателство както за София, така и за цяла Европа. За да се справи
с проблема, „Столичен автотранспорт“ назначава 25 чуждестранни водачи,
а още 15 кандидати са се включили в програмата за безплатно обучение
за категория D срещу ангажимент за работа в дружеството за срок от три
години.
Ивайло Георгиев работи в столичния градски транспорт от 12 години. Той
обича професията си и оценява усилията за подобряване на условията на
труд. По думите му, сред най-големите предизвикателства пред
шофьорите са тежкият трафик и лошото състояние на част от пътната
инфраструктура.
Макар да управлява сравнително нов автобус, много от колегите му
работят с превозни средства на повече от 20 години и над милион и
половина километра пробег. Заради честите технически проблеми те
нерядко се прибират извънредно в гаражите за ремонт на спирачни,
въздушни или климатични системи, което води до промени в графиците и
допълнителен извънреден труд.
„Усилията ни да привличаме нови колеги не са спирали. В ход са
дългоочаквани ремонти на гаражите, които ще подобрят материалната
база и условията за работа. Тоалетните, баните, сервизните помещения и
стаите за почивка бяха в много лошо състояние, а от построяването на
базите през миналия век основни ремонти не са правени.
След години без
ново работно облекло успяхме да осигурим както зимни, така и летни
униформи от висококачествени дишащи материи. В крайна сметка обаче
най-важното за всеки шофьор е автобусът, който управлява. Липсата на
достатъчно средства за обновяване на автопарка остава основна причина
за текучеството на кадри“, казва Манолов.
По данни на Международния съюз за автомобилен транспорт (IRU) в
Европа остават незаети около 105 000 позиции за шофьори на градски и
междуградски автобуси – близо 10% от необходимия персонал.
Недостигът
е нараснал с 54% спрямо 2022 г., а прогнозите сочат, че до 2028 г.
незаетите места могат да достигнат 275 000.
Средната възраст на водачите вече е над 50 години, а едва 3% са под 25-
годишна възраст. Жените представляват само 16% от работната сила в
сектора.
Тенденцията се наблюдава и в „Столичен автотранспорт“. От началото на
годината са се пенсионирали 122 шофьори. Докато допреди няколко
години повечето оставаха на работа и след пенсиониране, днес това се
случва все по-рядко.
„В България, както и в Европа, се опитваме да противодействаме на тези
процеси чрез по-високи възнаграждения, по-добри условия на труд и
активни кампании за набиране на персонал. Това обаче не е достатъчно.
Необходима е по-сериозна структурна промяна и по-ефективно използване
на наличния ресурс“, посочва Манолов.
Той коментира и финансовото състояние на дружеството, като отхвърли
твърденията, че то е губещо.
„През 2025 г. намалихме задълженията си към доставчици с над 5 млн. лв.
и реализирахме печалба. В същото време към края на май 2026 г.
Столична община ни дължеше над 14 млн. евро, като по-голямата част от
сумата беше изплатена едва в началото на юни след повече от шест
месеца забавяне“, заяви той.
По повод публикации за техническото състояние на автобусите Манолов
беше категоричен, че всички гуми се подменят своевременно и
дружеството разполага с необходимите наличности на склад. Той уточни,
че гумите се сменят по-често заради движението по трамвайните трасета
по време на ремонти, което води до ежедневно късане на гуми от релсите.
