Преходът към подмяна на оригиналното руско гориво в пети блок на АЕЦ „Козлодуй“ протича към този момент безпроблемно и според документацията, въз основа на която от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) са издали разрешение. Това съобщи председателят на АЯР Цанко Бачийски на традиционната годишна пресконференция на Агенцията в учебния ѝ център в София. На нея ръководството на регулатора отчита пред представители на медиите извършената дейност през последната една година.
„В момента тече преход на използване на новото гориво. В активната зона на 5 блок са заредени две зарядки, тоест 42 и 43 касети от горивото на „Уестингхаус“ (Westinghouse). В момента всичко показва, че горивото се държи така, както е обосновано в представените документи, въз основа на които сме издали разрешение“, посочи Цанко Бачийски. Той уточни обаче, че преходът продължава.
На 9 май предстои спиране на 5 блок за ремонт и презареждане, като ще бъде поставена още една партида гориво на „Уестингхаус“. Очакваният срок за спиране е 40 дни. Наблюдението за поведението на горивото ще продължи, като след година, през 2027 година, цялата зона се предвижда да бъде заредена с новото гориво.
„Тогава ще стане напълно ясно има ли проблеми или няма“, добави Бачийски, като повтори, че към момента не се отчитат такива.
Предвижда се преходът към цялостна подмяна с гориво на „Уестингхаус“ да приключи през пролетта на 2027 година, а през 2028 г. ще се разбере окончателно дали ще се продължи с неговата експлоатация или ще се наложи да се предприемат други мерки.
Успешната диверсификация на ядрено гориво за 5 блок на АЕЦ „Козлодуй“ е една от двете изтъкнати области на добро изпълнение на България след приключилия Десети преглед на националните доклади на страните по Конвенцията за ядрена безопасност, провеждащ се на всеки три години, на която България е член от 1995 година. От АЯР изтъкват, че признанието е от особено значение и в европейски контекст, тъй като страната ни е първата държава в Европейския съюз, която успешно реализира програма за диверсификация на ядрено гориво за реактор тип ВВЕР-1000.
Цанко Бачийски посочи още по време на брифинга, че от страна на АЕЦ „Козлодуй“ са подали заявление пред Агенцията за искане на разрешение за разполагане в зоната на 6 блок на шест тестови касети от новото гориво. Документацията обаче е върната на електроцентралата, защото заявката не отговаря на критериите за формален преглед, уточни председателят на регулатора. От Агенцията са дали срок от два месеца на АЕЦ-а за предоставяне на липсващи документи и прегледът да може да продължи по същество.
„Имаме готовност да направим оценка на безопасността, имаме достатъчно опит“, каза Цанко Бачийски. Той беше категоричен, че АЕЦ „Козлодуй“ ще получи разрешението, щом регулаторът се убеди в безопасната подмяна. Преходът и работата на шестте касети продължава четири години, така че не се очаква АЯР да вземе решение и да издаде разрешение за употреба на друг тип гориво по-рано от този срок, добави Бачийски. /БТА
