най-ново | най-гледано | категории

Срещата ЕС - Китай: Къде са различията?

Европейският съюз може да се наложи да намали нивото си на отвореност към китайския внос без по-голяма реципрочност от Пекин, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след разговор с лидерите на втората по големина икономика в света, предаде Ройтерс. Тя заяви още, че в Пекин са започнали да разглеждат този въпрос и са изразили готовност да подкрепят по-голямо потребление, допълва Ройтерс.

"За разлика от други големи пазари, Европа държи пазара си отворен за китайски стоки. Това отразява нашия дългогодишен ангажимент към търговия, основана на правила. Тази отвореност обаче не е постигната от Китай", каза Фон дер Лайен пред репортери след среща с китайските лидери в Пекин.

Тя добави, че свръхкапацитетът (масово производство на стоки - бел. ред.), субсидираното производство, което не отговаря на вътрешното търсене, и ограничаването на китайския внос от други пазари, което от своя страна оказва натиск върху единния пазар на ЕС, също са проблеми, които трябва да бъдат разгледани.

"Трябва да видим напредък по този въпрос, защото без напредък би било много трудно за Европейския съюз да поддържа сегашното си ниво на отвореност", добави тя.

Европейският съюз обяви, че е готов да се ангажира с конструктивен диалог за разрешаване на настоящите конфликти след срещата между председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, председателя на Европейския съвет Антонио Коща и китайския президент, информира ДПА. Докато това не се случи обаче Брюксел ще предприеме мерки за защита на своите законни интереси.

"За да остане търговията взаимно изгодна, тя трябва да стане по-балансирана", каза Фон дер Лайен по време на пресконференция след разговорите. "Европа приветства конкуренцията", добави тя. "Харесваме конкуренцията, но конкуренцията трябва да бъде лоялна."

Въпреки че са вторите по големина търговски партньори, връзките между ЕС и Китай стават все по-напрегнати. Брюксел е обезпокоен от рекордния търговски дефицит от над 300 милиарда евро миналата година и ограниченията на Китай за износ на критични редкоземни елементи, използвани в електродвигатели и сензори.

В Пекин двете страни са се споразумели за нов механизъм, който да помогне за решаването на евентуални проблеми, свързани с износа на редкоземни елементи, каза Фон дер Лайен.

"Съгласихме се – и това е новост – да имаме подобрен механизъм за експортни доставки", каза тя по време на пресконференцията.

"С други думи, ако има пречки, този подобрен механизъм за поддръжка на веригата за доставки може незабавно да направи проверка и да реши проблема", каза Фон дер Лайен.

Председателката на ЕК не предостави допълнителни подробности за това как точно ще работи механизмът, включително видовете износ, които ще обхване и дали Китай е поискал някакви отстъпки в замяна на съгласието си за тази стъпка.

Урсула фон дер Лайен отбеляза в Пекин, че "впечатляващите 14,5 на сто от общия износ на Китай" в момента отиват за ЕС, докато само 8 на сто от експорта на ЕС е предназначен за Китай.

Срещата на върха съвпада с 50-годишнината от установяването на  дипломатически отношения между ЕС и Китай. 

Китай отхвърли твърдения на ЕС за свръхпроизводство и настоя за облекчаване на износа на технологии

Европейският съюз трябва да облекчи ограниченията върху износа на високотехнологични продукти към Китай, съобщиха от министерството на външните работи на Китай, цитирани от Ройтерс. В същото време представител на ведомството определи твърденията за свръхкапацитет в китайската индустрия като "едностранно разбиране" за глобалното търсене и предлагане.

На редовен брифинг говорителят на министерството Го Цзякун коментира резултатите от срещата на високо равнище между китайски и европейски лидери, провела се предишния ден в Пекин. Той посочи, че Китай остава ангажиран с вноса на "качествени и търсени на пазара продукти" от ЕС.

"Твърдението за свръхкапацитет в Китай отразява едностранно възприемане на глобалния баланс между търсене и предлагане в условията на икономическа глобализация и служи като оправдание за протекционистки мерки", заяви Го.

Изявлението идва ден след срещата на високо равнище между лидерите на Китай и Европейския съюз в Пекин, по време на която председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предупреди, че ЕС може да бъде принуден да ограничи достъпа на китайски стоки до европейския пазар при липса на по-голяма търговска реципрочност.