Индексът на промишленото производство у нас намалява с 6,6 на сто през месец май 2025 година спрямо същия месец на миналата година, сочат календарно изгладените данни на Националния статистически институт. Това е шести пореден месец на годишно понижение на календарно изгладения индекс на промишленото производство. През последните 25 месеца индексът е отчел понижение на годишна база през общо 23 месеца от наблюдавания период.
На месечна база индексът на промишленото производство нараства с 0,5 на сто през май, според предварителните и сезонно изгладени данни на НСИ.
Годишни изменения
На годишна база през май спад на промишленото производство, изчислен от календарно изгладените данни, е отчетен при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 26,6 на сто, и в преработващата промишленост - с 2 на сто, докато в добивната промишленост е отчетено увеличение - с 8,4 на сто.
В преработващата промишленост съществен спад спрямо май 2024 г. е регистриран при производството на основни метали - с 36,5 на сто, производството на текстил и изделия от текстил, без облекло - с 25,4 на сто, и при производството на хартия, картон и изделия от хартия и картон - с 23,9 на сто.
Ръст е отчетен при производството на тютюневи изделия - с 47,4 на сто, както и при производството на изделия от други неметални минерални суровини - с 24 на сто.
Месечни изменения
През май 2025 г. спрямо април 2025 г. е отчетено увеличение в преработващата и в добивната промишленост - съответно с 1,7 и 0,4 на сто, докато понижение се наблюдава при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 8 на сто.
По-значителен ръст в преработващата промишленост е отчетен при производството на изделия от други неметални минерални суровини - с 11,6 на сто, и при производството на химични продукти - с 6,4 на сто.
Спад е регистриран при производството на тютюневи изделия - с 11,8 на сто, и при производството на текстил и изделия от текстил, без облекло - с 11,3 на сто.
Месечните индекси на производството измерват измененията в произведената продукция на промишлените предприятия. Тази информация е подходяща за проследяване на текущото икономическо развитие и за краткосрочни прогнози, отбелязват от НСИ в своята методология.
Индексите не измерват действителното равнище на производството, а оценяват средното изменение на производството между два времеви периода. За оценката на индексите се извършва представително наблюдение на предприятията от промишлеността, като извадката обхваща предприятия, чийто годишен оборот надхвърля 97 процента от оборота на цялата промишленост.