На Саудитско-испанския бизнес форум министърът на икономиката и планирането на Саудитска Арабия Файсал ал Ибрахим отбеляза, че страната му преминава през историческа икономическа трансформация, тласкана от националната програма „Саудитска Визия 2030“, предаде саудитската новинарска агенция СПА.
Министърът отбеляза, че икономическите дейности, които не са свързани с петрола, са достигнали до рекордни равнища, като през изминалата година на тях се пада 54,8% от БВП на Саудитска Арабия.
„Визия 2030“ е правителствена програма, стартирана от Саудитска Арабия, която има за цел да постигне диверсификация в икономическо, социално и културно отношение,тя беше обявена за първи път на 25 април 2016 г.
Въпреки усилията за намаляване на зависимостта на Саудитска Арабия от петрола, към 2022 г. страната остава силно зависима от приходите от петрол, измерени чрез приноса ѝ към БВП, фискалните приходи и износа. Петролът представлява приблизително 40% от БВП на Саудитска Арабия и 75% от фискалните ѝ приходи.
Петролът представлява средно 75% от фискалните приходи. Намаляването на тази зависимост от петролните ресурси е една от целите на правителството от 70-те години на миналия век. Петролът и другите природни богатства в страните, които зависят от тези ресурси като основен източник на доходи, са описани като „проклятието на ресурсите“.
Изпълнението на тази цел обаче е нестабилно и остава до голяма степен зависимо от цената на петрола. Основният приоритет е да се развият алтернативни източници на приходи за правителството, като данъци, такси и приходи от суверенния фонд. Друг важен аспект е намаляването на зависимостта на гражданите на страната от публичните разходи чрез разходи за субсидии, по-високи заплати и увеличаване на дела на частния сектор в икономиката, за да се осигурят повече възможности за заетост.
Целите в „Визия 2030“ за Саудитска Арабия могат да се сравнят с други планове за развитие в Близкия изток, като „Визия 2035“ за Кувейт, „Визия 2030“ за Египет и „Визия 2021“ за ОАЕ. Визията има три основни стълба: да превърне страната в „сърцето на арабския и ислямския свят“, да се превърне в глобална инвестиционна сила и да трансформира местоположението на страната в център, свързващ Афро-Евразия.