АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Няма вариант вносът на работна ръка да бъде прекратен, цяла Европа работи по този начин и България не е изключение, коментира още експертът. По думите му, в сферата на туризма предприемачите биха разрешили по-лесно проблема си, ако преминат към целогодишна работа и предлагат атрактивни условия.


Жп линията „Волуяк – Драгоман“ освен, че се удвоява, се модернизира така, че да позволява по-високи скорости на движение и по-кратко време за пътуване.


Словашкият премиер Роберт Фицо заяви на заседанието на Европейския съвет в Брюксел, че не е готов да подкрепи наказателните мерки, насочени срещу финансовия и енергийния сектор, като се аргументира със своите опасения за вноса на газ в страната.


100 евро за туристически продукти и услуги в България тази година отговарят на 185 за същите неща в Австрия, 100 евро в Румъния отговарят на 159 евро в Австрия, а същата сума в Унгария отговаря на 151 в Австрия.


Поради незаконни споразумения и неправомерни практики клиентите са плащали прекалено много за нощувки в продължение на години, твърди асоциацията, според която общата сума възлиза на около 1 милиард евро.


Визитата на японската правителствена делегация в България идва в ключов момент, когато японското правителство отпуска средства за проекти в сферата на енергетиката за страните от Източна Европа. Съществен акцент в разговора бе поставен върху бъдещите инициативи на българската енергетика – нови ПАВЕЦ, проекти за съхранение на енергия, нови блокове в АЕЦ „Козлодуй“ и други.


MET Group пусна в експлоатация батерийна централа за съхранение на електроенергия с обща номинална мощност от 40 MW и капацитет за съхранение от 80 MWh (двучасов цикъл). Тя е най-голямата действаща самостоятелна система за съхранение на енергия с батерии (BESS) в Унгария. Това е и последният пример от поредицата инвестиции на MET в проекти за BESS в цяла Европа.


Летище „Васил Левски“ – София получи най-високото отличие на ACI EUROPE в категорията 5 до 10 милиона пътници. В Европейската асоциация на летищата ACI Europe членуват над 600 летища от 55 страни, които осигуряват над 95% от търговския въздушен трафик в Европа.


Сърбия е един от последните останали купувачи на руски газ в Европа. Миналата година е получила около 3 милиарда кубически метра синьо гориво. Белград се стреми към членство в ЕС, който тази седмица предложи правно обвързваща забрана за внос на руски газ и втечнен природен газ (LNG) до края на 2027 г.


Вертикалният коридор е стратегически проект, чиято цел е чрез разширение и усилване на съществуващите мрежи да се пренасят допълнителни количества газ от надеждни и разнообразни източници като САЩ, Азербайджан, Египет и други от юг на север за страни от Централна и Източна Европа.