EUR 1.9558
USD 1.1797
CHF 0.9231
GBP 0.8717
CNY 8.0483
you tube
mobile version

Европа - новини

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 
Росатом тества уран-плутониево МОКС-гориво Росатом тества уран-плутониево МОКС-гориво 17:35 | 05.05.2026 | прегледи 998

„Бързите“ реактори могат да произвеждат повече потенциално гориво, отколкото консумират, както и да „доизгарят“ (утилизират с производство на енергия) високоактивни трансуранови елементи (актиниди). За сравнение, реакторите на термични неутрони в съвременната атомна енергетика, използват само около 1% уран, а останалите 99% се насочват към временно съхранение или се утилизират като радиоактивни отпадъци.

още
Руската икономика се свива с 0,3% Руската икономика се свива с 0,3% 07:05 | 05.05.2026 | прегледи 895

В същото време икономиката е нараснала с 1,8 на сто на годишна база през март след спад от 1,1 на сто през февруари. Данните за февруари са ревизирани основно заради преразглеждане на статистиката за търговията на едро от страна на „Росстат“.

още
Инфлацията в Испания и Франция Инфлацията в Испания и Франция 09:20 | 05.05.2026 | прегледи 872

В този несигурен международен контекст инфлацията е нараснала с повече от един процентен пункт в Испания през март, достигайки 3,4 на сто  в сравнение с 2,3 на сто през февруари.

още
Атина и Барселона - различни туристически показатели Атина и Барселона - различни туристически показатели 18:13 | 15.05.2026 | прегледи 872

Барселона често се използва като отправна точка при оценката на туристическата активност в Атина и по-широкия регион на Атика, включващ столицата, тъй като двата града са големи средиземноморски метрополии с крайбрежни зони, множество забележителности и силно международно присъствие. 

още
Полша: Забавяне на годишния растеж на икономиката Полша: Забавяне на годишния растеж на икономиката 12:58 | 18.05.2026 | прегледи 814

Брутният вътрешен продукт (БВП) на Полша отбеляза ръст от 3,4 на сто през първото тримесечие на годишна база, след като през предходното тримесечие нарасна с 4,1 на сто.

още
Автомобилна индустрия губи пазарен дял Автомобилна индустрия губи пазарен дял 14:04 | 22.05.2026 | прегледи 797

Автомобилният сектор продължава да има ключова роля за европейската икономика, като формира около 7 процента от брутния вътрешен продукт на Европа и осигурява работа на приблизително 13 милиона души пряко и косвено в Европейския съюз.

още
Чехия смекчава фискалните правила Чехия смекчава фискалните правила 08:01 | 19.05.2026 | прегледи 788

Законопроект освобождава от правилата за държавния дефицит голям списък с проекти за пътища, железопътна инфраструктура, атомни електроцентрали и язовири. Според независимия бюджетен надзорен орган на страната тази мярка  отслабва значително фискалната дисциплина.

още
В България малко се пътува с влак В България малко се пътува с влак 08:56 | 15.05.2026 | прегледи 776

Най-голям обем железопътни превози е отчетен в Германия и Франция – съответно 109,1 млрд. и 107,3 млрд. пътникокилометра. На трето място е Италия с 55,9 млрд. пътникокилометра.

още
Унгария освобождава 575 млн. л горива от резерва Унгария освобождава 575 млн. л горива от резерва 14:59 | 18.05.2026 | прегледи 775

Унгарското правителство ще пусне на пазара 150 милиона литра бензин А95 и 425 милиона литра дизел от стратегическите резерви.

още
Американски гигант напуска летището в Солун Американски гигант напуска летището в Солун 14:59 | 15.05.2026 | прегледи 771

FedEx ще прекрати дейността си на летището. През миналата седмица нискотарифният авиопревозвач „Райънеър“ обяви, че ще затвори от октомври базата си в Солун с аргумента, че операторът на летището „Фрапорт Гърция“ е увеличил прекомерно летищните такси.

още
 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg