АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Финансовата криза през 2009 година, когато най-силната европейска икономика се сви с 5,7%, засега е най-големият икономически спад в историята на Федералната република.


В светлината на резултатите от четвъртото тримесечие централната банка посочи, че се придържа към предишната си оценка, че втората по големина икономика в еврозоната се е свила с 9% през 2020 г.


Това бележи спъд от 5.6% в сравнение със същия период на 2019 г. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция, Франция и Белгия, които формират 70.0% от износа за държавите - членки на ЕС.


Най-много са работещите в Белгия (3,9%) и Испания (3,7%), пред Германия (3,3%), Люксембург (3,0%), Франция (2,7%) и Финландия ( 2,6%). За разлика от това, най-ниският дял е регистриран в България (0,2% от общата заетост), следван от Румъния (0,5%), Полша и Словакия (и по 0,6%).


Икономическата криза, причинена от пандемията и ограничителните мерки за преодоляването й, постави огромно предизвикателство пред всички публични политики.


Френската икономика ще се върне към икономическите нива от преди кризата до средата на 2022 г., посочи още централната банка, докато преди време тя очакваше това да стане в началото на 2022 г.


Медодобивната компания "Аурубис България" е увеличила печалбата си с повече от 50% за последните 12 месеца, показва отчетът на германската група Aurubis за финансовата 2019/2020 г., която приключва в края на септември.


Настоящата пандемична криза на COVID-19 и икономическото спиране поради санитарни мерки доведоха до безпрецедентно нарастване на броя на отсъстващите от работа работници и увеличен брой загубени работни места. Очакваната загуба за среден доход от заетост на ниво ЕС е -5,2% през 2020 г. в сравнение с 2019 г.


Компаниите са обвинени в нарушаване на френския Закон за защита на данните, а дъщерните дружества на Alphabet Inc. са наказани заради твърдения, че са инсталирали т.нар. "бисквитки", без да получат съгласието на потребителите, както и липса на информация за потребителите на търсачката google.fr.


Горското покритие варира силно по държави. На седем страни - Финландия, Франция, Германия, Италия, Полша, Испания и Швеция, се падат над 70% от всички горски площи.