EUR 1.9558
USD 1.1742
CHF 0.9277
GBP 0.8681
CNY 8.1778
you tube
mobile version

Растеж на българската икономика - новини

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 
 
Лагард приветства Радев в ЕЦБ Лагард приветства Радев в ЕЦБ 12:10 | 05.02.2026 | 262

„За мен е удоволствие да приветствам управителя на Българската народна банка Димитър Радев на първото му заседание по паричната политика, след като България се присъедини към еврозоната преди малко повече от месец“, написа Кристин Лагард в профила си във „Фейсбук“.

още
Розовата долина - кандидат за списъка на ЮНЕСКО Розовата долина - кандидат за списъка на ЮНЕСКО 16:05 | 03.02.2026 | 422

Инициативата е съвместна между Българската национална асоциация „Етерични масла, парфюмерия и козметика“, Министерството на земеделието и храните и Община Казанлък.

още
10 сондажа в трите рудника на „Мини Марица-изток“ 10 сондажа в трите рудника на „Мини Марица-изток“ 15:25 | 29.01.2026 | 558

За първи път в новата история на България българската държава не само ще се възползва от концесионни такси във връзка с търсене и проучване на нефт и газ или критични суровини, а също ще участва и да изгражда капацитет в това.

още
Расте сивата икономика в Германия Расте сивата икономика в Германия 10:25 | 29.01.2026 | 426

В проучването размерът на сивата икономика в Германия се оценява на 510 милиарда евро (606 милиарда долара), като за настоящата година се очаква да нарасне с 5,5 на сто до 538 млрд. евро.

още
Системата на мултифондовия модел Системата на мултифондовия модел 10:25 | 27.01.2026 | 378

Промяната ще даде възможност за инвестиране на огромен наличен паричен ресурс в българската икономика и инфраструктура. Това заяви министър-председателят Росен Желязков в началото на заседанието на Министерския съвет. Желязков подчерта, че този подход ще даде възможност и за натрупване на средства в българската пенсионна система за увеличаване на пенсиите в обозримо бъдеще за всеки български гражданин.

още
Прогноза на Бундесбанк за германската икономика Прогноза на Бундесбанк за германската икономика 10:02 | 23.01.2026 | 517

Германия едва избегна трета поредна година на рецесия през 2025 г., като изнесени предварителни данни Федералната статистическа служба „Дестатис“ показват, че брутният вътрешен продукт (БВП) се е увеличил само с 0,2 на сто през миналата година.

още
Германските стартъпи привличат повече инвестиции Германските стартъпи привличат повече инвестиции 18:03 | 21.01.2026 | 420

През 2025 г. германските стартъпи са привлекли близо 8,4 млрд. евро рисков капитал, което е с около 1,3 млрд. евро повече спрямо предходната година. След спада през 2022 и 2023 г., когато секторът бе силно засегнат след бума по време на пандемията от КОВИД-19, инвестиционната активност отново показва устойчив растеж.

още
Икономически прогнози на МВФ по държави и региони Икономически прогнози на МВФ по държави и региони 12:03 | 21.01.2026 | 428

Растежът на световната икономика ще остане устойчив на ниво 3,3 процента през 2026 г. и 3,2 на сто през 2027 година, прогнозира Международният валутен фонд в актуализираната си прогноза.  

още
ЦИЕ - най-бързо растяща в Европа ЦИЕ - най-бързо растяща в Европа 07:13 | 19.01.2026 | 487

Икономическият растеж в повечето страни от ЦИЕ се прогнозира в диапазона между 2 на сто и 3,3 на сто през 2026 година, докато за еврозоната прогнозите сочат ръст от около 1–1,5%, което потвърждава продължаващата конвергенция на региона със Западна Европа. Според Мауро Марано, старши икономист за ЦИЕ в "УниКредит“, вътрешното търсене ще остане основният двигател на растежа в региона.

още
Нормата на спестявания в еврозоната намалява Нормата на спестявания в еврозоната намалява 15:40 | 16.01.2026 | 659

Спадът се дължи на по-бързия темп на растеж на потреблението (0,9 на сто) спрямо брутния разполагаем доход (0,6 на сто). Това сочат най-новите сезонно коригирани данни на европейската статистическа агенция Евростат, публикувани на сайта й.

още
 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg